вівторок, 20 квітня 2021 р.

 

НІШТЕНКО В.
студент 3 курсу, групи ЮНБ-301
Юридичного інституту КНЕУ імені Вадима Гетьмана
Науковий керівник: старший викладач кафедри
підприємницького та корпоративного права
ІЛЬНИЦЬКА Н.Ф.

 

ФІЗИЧНІ ОСОБИ-ПІДПРИЄМЦІ ЯК СУБ`ЄКТИ ГОСПОДАРСЬКИХ ПРАВОВІДНОСИН: КАРАНТИННІ РЕАЛІЇ

 

Згідно зі ст. 42 Конституції України кожен має право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Загальне правило встановлює рівність кожного на заняття підприємництвом, тобто законодавець, надаючи праву на заняття підприємництвом конституційний ранг, тим самим визначився і з підприємницькою правоздатністю [2, с. 37].

Фізична особа визнається суб'єктом господарювання у разі здійснення нею підприємницької діяльності за умови державної реєстрації її як підприємця без статусу юридичної особи. Фізична особа має право на здійснення господарської діяльності, яку не заборонено законом, з повного цивільною дієздатністю [3, с. 85].

На відміну від юридичних осіб фізичні особи-підприємці діють без установчих документів та обов’язкового формування статутного капіталу. Фізична особа-підприємець є одночасно і власником бізнесу, і органом управління ним, а також може здійснювати підприємницьку діяльність без залучення найманої праці.

Спеціального нормативного акту, який встановлював би правовий статус фізичної особи-підприємця, на сьогодні не існує. Відповідні положення щодо права фізичної особи на зайняття підприємницькою діяльністю містяться у главі 13 Господарського кодексу України [1], главі 5 Цивільного кодексу України та у деяких галузевих документах, що регулюють відповідний вид діяльності.

Від початку пандемії українці регулярно бачать у новинах повідомлення про падіння ВВП країни. Головна причина — карантинні обмеження, через які в Україні скоротилася ділова активність. 

Карантинні реалії, викликані вірусом COVID-19 дуже вплинули на господарську діяльність фізичних осіб-підприємців. У 2020 році в Україні зареєстрували 247,5 тисячі ФОПів, що майже на 5% менше, ніж роком раніше. Найбільше ФОПів реєстрували в лютому 2020-го, а найменше — у квітні, тобто саме після запровадження локдауну. Тоді зареєструвалися 8 549 підприємців, що є найнижчим показником за останні 4 роки. 

Тут також експерти радять брати до уваги те, що деякі сфери, навпаки, виграли від «закриття» країни. Насамперед йдеться про сервіси доставки, а такі компанії часто оформлюють своїх працівників як ФОПів. Цей сегмент зростав і раніше, але минулого року розвивався найбільшими темпами.

У порівнянні з 2019 роком у 2020-му закрились на 16% більше ФОПів — 232 тисячі проти 199,8 тисячі. Близько 10% від усіх закритих ФОПів припали на м. Київ.

Вплинула й податкова система: навіть якщо ФОП — «сплячий», тобто не отримує доходу, платити ЄСВ все одно треба. Його розмір залежить від мінімальної зарплати, яку влада суттєво підвищила. Наприклад, зараз за один місяць ФОП має сплатити 1320 гривень. Тому підприємці й вирішують закритися до «кращих часів», а не платити податки за час «простою».

Але до закриття ФОПів призводив не тільки локдаун. Минулого року підприємці очікували на низку законодавчих нововведень, які ними сприймаються вкрай болісно — запровадження касових апаратів та обов’язкове подання документації на весь товар.

Малий бізнес небезпідставно вважають найбільш чутливим до струсів і катаклізмів сегментом економіки. І не лише в Україні. Тому в умовах фінансово-коронавірусної турбулентності одними з перших антикризових кроків у багатьох державах стали заходи, спрямовані саме на забезпечення виживання дрібного підприємництва. Адже йдеться, зазвичай, про добробут від сотень тисяч до десятків мільйонів родин – не лише самих бізнесменів і самозайнятих осіб, а й їхніх найманих працівників.

Приміром, у США малому бізнесу нададуть $1,8 мільярда за новою програмою захисту оплати праці. Мова про безвідсоткові позики для покриття витрат на зарплатню. При цьому, якщо впродовж усього карантину робочі місця для персоналу буде збережено, позичені гроші можна не повертати. У Швейцарії на програму безвідсоткового кредитування бізнесу витратять 40 мільярдів франків (майже $41 мільярд). Подібні механізми одна за одною впроваджують і інші розвинені країни. Держави, які не мають такого фінансового ресурсу, ідуть шляхом впровадження податкових преференцій та послаблення фіскального тиску.

Отже, для того щоб зберегти діяльність ФОПів та підтримати їх у такий складний час, уряд має запровадити низку заходів:

- збільшити ліміти для підприємців, які працюють на спрощеній системі оподаткування,

- відтермінувати обов’язкове впровадження реєстраторів розрахункових операцій,

- скасувати Єдиний соціальний внесок на період дії карантинних обмежень,

- створити благодійні внески, спрямовані на боротьбу з коронавірусом, замість податку на доходи,

- надати допомогу частково безробітнім,

- знизити орендну плату (стимулювати орендодавців знижувати вартість оренди, надаючи їм певні податкові преференції).

Підводячи підсумки, хочу зазначити, що за сучасних умов підприємницька діяльність потребує детального законодавчого регулювання, що покликане сприяти подальшому розвитку як різних форм підприємництва, так і економіки України в цілому. На сьогоднішній день не існує спеціального нормативного акта, який встановлював би правовий статус громадянина-підприємця, та об’єктивні заборони та обмеження на здійснення підприємницької діяльності, тому необхідно прийняти новий нормативно-правовий акт, який би закріпив відповідний статус і особливості господарювання ФОП як суб’єкта підприємницької діяльності. Як ми бачимо, беручи до уваги досвід інших держав, Україна теж намагається допомогти малому та середньому бізнесу під час карантину та запроваджує ті чи інші тимчасові послаблення у сфері податків. Сподіваюсь, що найближчим часом будуть вноситись ще й інші зміни, що допоможуть втриматись бізнесу на плаву в цей нелегкий час.

 

Список використаних джерел:

1. Господарський кодекс України: Закон України від 16.01.2003 № 436-IV // Відомості Верховної Ради України. – 2003.

2.  Бутков І.М. Щодо визначення поняття «правовий статус фізичної особи-підприємця» // Форум права. – 2013. – № 3.

3. Степанов С.В. Особливості господарювання суб’єкта підприємницької діяльності – фізичної особи [електронний ресурс] // ПРАВО Випуск 22, Частина І, Том 1. – 2013. – Режим доступу: https://dspace.uzhnu.edu.ua/jspui/bitstream/lib/1298/1/%D0%9E%D0%A1%D0%9E%D0%91%D0%9B%D0%98%D0%92%D0%9E%D0%A1%D0%A2%D0%86%20%D0%93%D0%9E%D0%A1%D0%9F%D0%9E%D0%94%D0%90%D0%A0%D0%AE%D0%92%D0%90%D0%9D%D0%9D%D0%AF.pdf

 *статистичні дані наводить «DW News» - глобальна англомовна програма новин та інформації від німецького суспільного міжнародного мовника Deustsche Welle.

Немає коментарів: