неділя, 18 квітня 2021 р.

 

СТАСЮК О.О.,
студент бакалаврського рівня вищої освіти,
ДВНЗ «Київський національний економічний університет
імені Вадима Гетьмана»
Науковий керівник:
ГРИГОРЕНКО О.В., кандидат юридичних наук, доцент,
ДВНЗ «Київський національний економічний університет
імені Вадима Гетьмана»

 

ПЕРЕДУМОВИ СТАНОВЛЕННЯ ТА РОЗВИТОК БІРЖОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В УКРАЇНІ 

Для комплексного розуміння біржової діяльності в Україні вважаємо за необхідне дослідити історичний розвиток функціонування бірж в Україні.

Якщо розглядати питання зародження бірж, то варто відзначити, що біржа вважається наступником ярмарку. Тому необхідним на, нашу думку, вбачається також проведення аналізу появи ярмарку. Так, перші ярмарки з'явилися в кінці одинадцятого - початку дванадцятого століття в таких середньовічних країнах як Англії і Франції.

Водночас, перша біржа в її вигляді, виникла у в п’ятнадцятому столітті в Бельгії. Для прикладу, багато науковців вважають, що слово «біржа» має голландське походження [6, с. 91].

Якщо розглядати вид біржі, який виник вперше, то необхідно зазначити, що такою є товарна біржа. Зокрема, із аналізу історичних праць, приходимо до висновку, що спочатку товарні біржі були створені в Ліоні – 1549 році, в Тулузі – 1549 року і так далі.

Також в Японії виникла перша торгова біржа по торгівлі рисом у 1730 р., а в Сполучених Штатах Америки виникла товарна біржа із продажу зерна – в 1848 р.

Разом з тим, якщо розглядати зародження біржової діяльності та бірж в Україні, то необхідно відзначити, що такі біржі виникли в Україні за часів Російської імперії. Тому варто розглянути питання виникнення бірж в Російської імперії, у складі якої була Україна.

Зокрема, першу в Російській імперії біржу, яка була товарною, було створено в Санкт-Петербурзі в 1703 році [3, с. 121].

Водночас, слід підкреслити, що на відміну від країн Європи та США, в яких товарні біржі створювалися приватними особами, в Російській імперії ініціатором створення товарної виступила держава.

Тобто біржова діяльність в Російській імперії із самого початку передбачала присутність держави в формі правового забезпечення біржової діяльності.

Якщо розглядати виникнення першої біржі саме на території України,  то першою товарною біржою в Україні стала Одеська біржа створена державними органами в 1796 році.

Якщо підійти комплексно до питання розвитку біржової діяльності в Україні, то необхідно зазначити, що в науковій літературі виділяють чотири важливі етапи розвитку біржової діяльності в Україні.

Перший етапом вважають етап від початку створення першої біржі в Україні в 1796 році – до початку біржового руху в 1860 році.

Під другим етапом розглядаються 1861 – 1914 роки, які характеризуються активізацією біржової торгівлі по всій України та виділенням спеціалізацій торговельних бірж в Україні.

Для третього етапу 1921-1928 рр. характерним є пожвавлення біржової торгівлі у зв'язку із запровадженням нової економічної політики.

Четвертим етапом біржової діяльності в Україні розглядають період із 1991 року до наших років, який характеризується запровадженням ринкових відносин в незалежній Україні і їх розвитком до сьогодні. Зокрема, в 1991 році було створено Українську фондову біржу. Крім того, в 1997 році було створено Українську універсальну біржу (яка за видом є товарною біржою) і представлене філіями в багатьох областях України.

Також в 2005 році в Україні було створено Аграрну біржу. В 2008 році було засновано Українську біржу (яка за видом є фондовою біржою). Також було створено ряд інших бірж в Україні.

Водночас, варто зазначити, що не зважаючи на створення вказаних бірж в Україні біржова діяльність не розвинена, продаж продукції за допомогою бірж не поширений.

Таким чином, розвиток біржової діяльності в Україні бере свій початок із вісімнадцятого століття і характеризується відповідними етапами розвитку. Разом з тим, не зважаючи на такий довгий історичний розвиток сьогодні в Україні біржова діяльність в Україні перебуває на етапі становлення і не поширена в Україні.

 

Список використаних джерел:

1.   Господарський кодекс України: Закон України від 16 січня 2003 р. № 436-ІV / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/ laws/show/436-15

2.   Про товарну біржу: Закон України вiд 10 грудня 1991 р. № 10. / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1956-12

3.   Мороз О. В. Правове регулювання обігу цінних паперів у Російській імперії в другій половині XIX – на початку XX ст. (на матеріалах українських губерній): дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Національний університет внутрішніх справ. Х., 2012. 204 с.

4.   Бобкова А. Г. Біржове право: навч. посіб. К.: Центр навч. л-ри, 2013. 200 с.

5.   Гарарук Л. В. Біржова торгівля України в період нової економічної полігики (1921–1929 рр.). Чернівці: Книги– XXI, 2015. 200 с.

6.   Савченко В. Д. Організація біржової діяльності: навч.й посіб. Харк. держ. аграрн. ун-т ім. В. В. Докучаєва. Х., 2012. 125 с.

Немає коментарів: