вівторок, 20 квітня 2021 р.

 

студент бакалаврського рівня вищої освіти,
ДВНЗ «Київський національний економічний університет
імені Вадима Гетьмана»
ДЗЯХАР Г.І., ст. викл. кафедри підприємницького та
корпоративного права КНЕУ імені Вадима Гетьмана

 

ГОСПОДАРСЬКІ СПОРИ, ЩО ВИНИКАЮТЬ З ПРИВОДУ ДОГОВОРІВ АКЦІОНЕРНИХ ТОВАРИСТВ

Господарські спори, які виникають з приводу  договорів між акціонерними товариствами займають важливу нішу в судовій практиці нашої  держави.

Не є секретом, що  в даних питання наша судова практика, має  досить спірну думку та загалом немає  єдиної загальної  правової думки, щодо вирішення  даного типу спорів в господарському судочинстві.

До таких категорій  справ які розглядаються  в господарському судочинстві відносно нашого  предмета спору належать :

          - спори про визнання недійсними рішень органів управління юридичної особи за позовом особи, яка не є учасником (акціонером, членом, засновником), у тому числі таким, що вибув, у разі оспорювання рішень органів управління юридичної особи, прийнятих після його вибуття;

          - спори між акціонерами, АТ та депозитарними установами, пов'язані з укладенням, зміною, розірванням, виконанням або визнанням недійсними договорів про відкриття та обслуговування рахунків у цінних паперах;

          - спори, пов'язані з управлінням активами корпоративних інвестиційних фондів;

          - спори, пов'язані з розподілом майна подружжя, вступом до юридичних осіб спадкоємців, правонаступників, осіб, яким було відчужено частку в статутному капіталі господарських товариств;

          - спори про визнання права власності на акції, спори щодо укладення, розірвання, зміну, виконання, а також визнання недійсними договорів купівлі-продажу акцій, та спори щодо інших правочинів з акціями, крім спорів, пов'язаних з порушенням переважного права акціонерів на придбання акцій;

          - спори між набувачем права власності на частку в статутному капіталі та учасниками ТОВ або ТДВ про право власності на частку [2].

          Дані категорії справ відповідно до статті 12 ГПК України розглядаються   за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку:

          1) наказного провадження;

          2) позовного провадження (загального або спрощеного) [1].

Однією з проблем, з якими стикаються суди, розглядаючи спори, які виникають з договорів акціонерних товарист є те, що основоположні нормативні акти, які регулюють зазначені відносини, мають чимало недоліків.

Незважаючи на те, що правова основа регулювання діяльності корпоративних підприємств уже достатньо сформована, все ж вона далеко не завжди відповідає вимогам господарської практики.

Із аналізу  судової практики вирішення спорів, що виникають з даної  категорії справ,  наприклад, у 2018 році найпоширенішими у цій категорії були, спори щодо оскарження рішення загальних зборів учасників товариства, органів управління та визнання рішень загальних зборів недійсними.

Якщо, розглянути  судові рішення, відносно визнання недійсних рішень загальних зборів акціонерних товариств, то побачемо, що єдиної судової практики відносно даного питання немає, а це все пов’язано на мою думку вперше за все з такими факторами як, законодавча неврегульованість, недосконалість формулювань положень нормативно-правових актів, наявність колізій у зазначеній сфері призводять до неоднакового тлумачення та застосування судами  законодавства.

Названі фактори призводять є причиною численних помилок при розгляді судами даного типу спорів, високої питомої ваги скасованих та змінених судових рішень, що викликає потребу у напрацюванні єдиної судової практики.

Чинне законодавство дозволяє на сьогодні формально законними засобами здійснювати корпоративні захоплення шляхом зловживання правом, використання прогалин та колізій в законодавстві.

Такі дії стають можливими в тому числі у зв'язку з неефективністю судового контролю в аналізованій сфері.

Відносно даних господарських спорів, які виникають з приводу  договорів АТ, головною та найбільшою проблемою є  відсутність єдності судової практики   в даній категорії справ та недотримання судами при розгляді справ норм матеріального та процесуального права.

 

Список використаних джерел :

1.      Господарський кодекс України: Закон України від 16.01.2003 № 436-IV. Дата оновлення: 27.02.2021. URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/436-15 (дата зверення: 04.04.2021).

2.      Огляд за результатами вивчення судової практики розгляду господарськими судами справ щодо корпоративних спорів, корпоративних прав та цінних паперів : Документ Верховного Суду.  URL: https://ips.ligazakon.net/document/view/VSS00243?an=55 (дата зверення: 04.04.2021).

3.      Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин : Постанова Пленуму Вищого господарського суду України від 25.02.2016   №4. Дата оновлення: 14.07.2016. URL: http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/SDD00214.html (дата зверення: 04.04.2021).

Немає коментарів: