четвер, 13 січня 2022 р.

Мартинюк З.В.,
студент Юридичного інституту
Науковий керівник : Шимон С.І., д.ю.н.,
завідувачка кафедри підприємницького та корпоративного права
КНЕУ ім. Вадима Гетьмана

 

ОСНОВНІ ДІДЖИТАЛІЗАЦІЙНІ НОВОВВЕДЕННЯ В РАМКАХ СУЧАСНОГО ЕТАПУ ЗЕМЕЛЬНОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ 

Сучасний етап проведення земельної реформи можна назвати досить інноваційним та технологічним. Окрім відкриття ринку землі, що для більшості є основою земельної реформи, змін зазнали і інші сфери, пов’язані з земельними відносинами, які спрямовані на прозоре управління земельними ресурсами. Нині Україна взяла активний курс на активізацію розвитку інформаційних ресурсів та послуг земельних відносин.

Зокрема, якщо розглядати роз’яснення щодо земельної реформи від Офісу Президента України та Кабінету міністрів України, то основними діджиталізиційними нововведеннями, на які хочеться звернути особливу увагу є:

1)   запровадження електронних земельних торгів;

2)   переведення надання всіх адміністративних послуг Державного земельного кадастру в електронний формат [1, 2].

Запровадження електронних земельних торгів це один із найважливіших кроків до створення прозорого ринку землі. На законодавчому рівні це нововведення регламентовано Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо продажу земельних ділянок та набуття права користування ними через електронні аукціонивід 18.05.2021, яким вносяться зміни до Земельного кодексу України.

Особливістю проведення електронних земельних торгів є:

·     наразі на таких торгах не обов’язкова фізична присутність учасників, що надає останнім віддалений доступ до системи аукціону ;

·     інформація про проведення таких аукціонів тепер є загальновідомою, а сам аукціон - конкурентим;

·     аукціон  проводиться онлайн в системі «ProZorro.Продажі», що належить до сфери управління Міністерства економіки України. До речі, саме це Міністерство і є адміністратором електронної торгової системи; [3]

·     ініціатором проведення земельних торгів може бути власник земельної ділянки - фізична або юридична особа, а також відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, у власності якого перебуває земельна ділянка;

·     протокол про результати земельного аукціону з визначенням його переможця оприлюднюється в день завершення торгів відразу по їх завершенню, що унеможливлює фальсифікацію результатів;

·     на торгах можна продати не лише земельну ділянку, а й права на неї [4].

Ще одним не менш важливим діджиталізаційним проривом, пов’язаним із відкриттям ринку землі, є створення Біржі сільгоспземель Zemelka - це онлайн-майданчик ринку землі, де можна орендувати, купити та продати земельну ділянку. Платформа містить найбільш актуальну базу землі в Україні.

На платформі можна безоплатно розмістити свою пропозицію, обов’язково зазначаючи при цьому відомості про ціну земельної ділянки, її розташування, опис та кадастровий номер [7].

Щодо реформування Держгеокадастру в умовах діджиталізації, можна виокремити три основних кроки перетворення:

          1)створення ортофотопланів та 3-D моделі місцевості території України;

          2)наповнення відомостями Держгеокадастру, що передбачає:

·                стовідсоткову інвентаризацію державних сільськогосподарських земель;

·                інвентаризацію решти державних земель;

·                внесення відомостей про якісні характеристики земель.

          3)створення електронного реєстру сертифікованих інженерів - землевпорядників та геодезистів [5].

В результаці  реформувань Держгеокадастру уже створено геопортал GEOPORTALUA, у якому  зібрані результати обробки даних дистанційного зондування земель України та підключена публічна кадастрова карта. Оновлено інформацію про ліси, незареєстровані території, умовні прибережні захисні смуги, відні та сільськогосподарські господарства тощо. На отриманій карті можна побачити межі ділянок, чи обробляються вони чи ні, які культури там ростуть, яка зволоженість ґрунту, який індекс вегетації культури та інше.[5]

GEOPORTALUA - геоінформаційний ресурс, який об'єднує профільні геопортали і є джерелом геоданих на територію України.

Основними своїми завданнями геопортал визначає:

-  ОТГ;

- населені пункти;

- Українську аеронавігаційну систему – частина загальноєвропейської системи, що забезпечує планування використання повітряного простору;

- мінеральні ресурси України;

- об’єкти культурної спадщини [8].

Геопортал ще не можна назвати завершеним до кінця, адже не вся інформація по кожному із напрямків доступна до загального доступу на публічній карті. Взагалі його створення є вдалим рішенням, адже дозволяє контролювати прийняття тих чи інших рішень з важливих питань, визначених основними напрямками діяльності порталу, які мають неабияке державне значення.

Щодо адміністративних послуг Держгеокадастру, то наразі онлайн доступні уже 17 послуг, наприклад, видача дублікату кваліфікаційного сертифіката інженера-землевпорядника, надання інформації про суб’єкта речового права, видача витягу з Державного реєстру сертифікованих інженерів-геодезистів та інші. 6 із цих послуг доступні лише після авторизації, 3 - надаються для сертифікованих інженерів - землевпорядників, решта послуг доступні без авторизації [6].

Підбиваючи підсумки, варто нагадати, що це не перші діджилізаційні зруження в рамках земельної реформи. У 2013 році було створено Публічну кадастрову карту, якою активно користуються громадяни особливо зараз, при купівлі земельної ділянки, адже це спосіб перевірити її кадастровий номер не виходячи із дому та впевнетися в тому, що така земельна ділянка дійсно існує. Ще у 2019 році було створено державну систему обміну даними “ТРЕМБІТА”. Саме завдяки цій системі у галузі земельних відносин було запущено автоматизований обмін даними між Держгеокадастром та Державним реєстром речових прав на нерухоме майно. Створена система уже створила автоматизований обмін між низкою державних установ та організацій різних сфер [9].

Також не варто забувати про портал “Дія. Бізнес”, в рамках якого з’явився розділ, присвячений земельній реформі, що допомагає землекористувачам та землевласників краще розуміти усі нововведення та якісніше користуватися ними [10].

Отож, як ми бачимо перехід до диджиталізаційної держави в Україні уже успішно розпочався, проте лише останні кілька років ми бачимо результати цих перших  нововведень. На сучасному етапі можна сказати, що темпи оцифрування значно зросли та пришвидшилися і цьому активно сприяло відкриття ринку землі,  завдання сучасного етапу земельної реформи та звичайно ж початок створення “Держави у смартфоні”. Діджиталізація важлива у всіх сферах та галузях, адже це спрощує життя та ведення бізнесу для українців та піднімає країну на новий економічний рівень серед світових держав. Розглядаючи саме земельні відносини, можна сказати, що саме ця галузь довго перебувала в тіні, тому для неї особливо актуальні усі ті новинки оцифрування, які уже були реалізовані, нині успішно функціонують та ще будуть створені у найближчі роки.

Список використаних джерел:

1.  Роз’яснення щодо земельної реформи від Офісу Президента України/ Офіційний веб-сайт Одеської обласної державної адміністрації URL.:https://oda.odessa.gov.ua/rozyasnennya-shhodo-zemelnoyi-reformy-vid-ofisu-prezydenta-ukrayiny/.

2.Земельна реформа/ Урядовий портал. URL: https://www.kmu.gov.ua/diyalnist/reformi/ekonomichne-zrostannya/zemelna-reforma.

3.  В Україні скоро відбудеться запуск земельних електронних аукціонів / Офіційний сайт Міністерства аграрної політики та продовольства України URL:https://minagro.gov.ua/ua/news/v-ukrayini-skoro-vidbudetsya-zapusk-zemelnih-elektronnih-aukcioniv-roman-leshchenko.

4.  Електронні земельні аукціони /Головне управління Держгеокадастру у Луганській області. URL: http://luhanska.land.gov.ua/elektronni-zemelni-auktsiony.

5.  Діджиталізація в земельних відносинах: як спростити життя за допомогою ІТ. Юридична газета. URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/inshe/didzhitalizaciya-v-zemelnih-vidnosinah-yak-sprostiti-zhittya-za-dopomogoyu-it.html.

6.  Електронні сервіси земельного кадастру / Офіційний електронний портал Держгеокадастру. URL: https://e.land.gov.ua/services

7.  Дані з біржі сільгоспземель / Сайт онлайн-майданчик ринку землі Zemelka.ua  URL: https://zemelka.ua/uk/?utm_source=agropolit&utm_medium=article.

8.  Всеукраїнський портал геоданих URL: https://geoportalua.com/ua.

9.  Система електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів “ТРЕМБІТА”. URL: https://trembita.gov.ua/ua.

10. Земельна реформа / Сайт Дія. Бізнес. URL: https://business.diia.gov.ua/land-refrom.


Немає коментарів: